Velké srovnání hotelových systémů + návod jak vybrat

Často se na mě obracíte s dotazem, který hotelový software byste si měli pro svůj hotel nebo penzion vybrat. Tak jsem udělal tento velký průzkum hotelových softwarů, kde jste si je ohodnotili Vy sami! 


Díky moc všem 91 respondentům, od malého penzionu na samotě až po řetězcové hotely se stovkami pokojů. Moc si toho vážím! Tyhle výsledky opravdu nejsou nijak cinknuté, budu proto rád, když se zapojíte ZDE do diskuse na mém Facebooku a řeknete, jak jste se svým softwarem spokojeni Vy.


Jak dopadlo velké srovnání z pohledu Vás hoteliérů? Hodnotí se od jedné do pěti, čím větší skóre, tím lepší software.

Také jsem zde uvedl procenta uživatelů, která Vám napoví, jak je systém rozšířen.

KLIKNĚTE NA OBRÁZEK PRO VÝSLEDKY


JAK TEDY HOTELOVÝ SOFTWARE VYBÍRAT – krátká verze

Dopředu se zamyslete, co od systému potřebujete, dle otázek níže. Jiný systém bude prima pro malý penzion a jiný pro velký hotel, který pracuje s alokacemi a různými cenami napříč prodejními kanály.


ZKUŠEBNÍ VERZE ZDARMA JE FÉR

Prodejce dobrého systému nemá problém Vás pustit do zkušební verze, anebo domluvit ukázku zdarma před podpisem smlouvy. Pokud je systém opravdu dobrý, pak se obchoďák nemá čeho bát.


PRODEJCE NENÍ TVOJE MÁMA

Vsadím se, že když zavoláte na 5 náhodně vybraných softwarů a popíšete, co od hotelového systému potřebujete, tak Vám všichni řeknou, že přesně tohle ten jejich systém umí…tak to berte trochu s rezervou.


CHTĚJTE REFERENCE

Tohle srovnání je super, ale obvolejte si pár hotelů, které ten Váš vybraný systém používají. Nemluvte jen s manažerem, jehož číslo Vám dal obchodní zástupce, ale promluvte s řadovými zaměstnanci.. Udělejte to! Ať pak neremcáte, co jsem Vám to poradil..:-)A TEĎ PĚKNĚ DO HLOUBKY KROK ZA KROKEM

Vezměte si tužku a papír a sepište si, které z níže uvedených věcí chcete využívat. Snažte se při výběru softwaru nedělat kompromisy, hledejte řešení, které pro Vás bude optimální.


JAKÉ JSTE ZAŘÍZENÍ

Jiný software bude vyhovovat malému penzionu a jiný apartmánovému provozu s 20 různými adresami…nebo co třeba hodinový hotel, ne každý systém umí prodávat po hodinách.


LOKALIZACE PRO ČR

EET, cizinecká policie, statistický úřad….všechny tyhle věci se dají automatizovat, tak ať to Váš systém umí..


DALŠÍ STŘEDISKA

Napojení na restauraci, wellness, sportoviště, kongresové prostory atd.


DALŠÍ SYSTÉMY

Účetní systémy, kartové systémy, telefonní ústředna atd. Automatizujte co můžete.. Občas mě pobaví, že někde účetní pořád manuálně přepisují vydané faktury, i když to jde udělat jedním kliknutím..


ALOKACE

Pro velké hotely, které pracují s cestovními kancelářemi je důležité odepisování alokací.


ONLINE VERSUS V BARÁKU

Osobně jsem velkým zastáncem cloudových (online) řešení, ale pokud jste někde na konci světa, kde často nejde internet, tak si cloud asi nevyberete.


STATISTIKY

Mrkněte co systém umí a zdali je to přesně to, co využíváte. Statistiky umí být v prodeji velkým pomocníkem.


BOOKING ENGINE (Online rezervace)

Podívejte se, jak vypadají online rezervace daného systému. Jestli Vám připomínají dobu za krále Klacka, tak hledejte dál. Dobré online rezervace by měly být responzivní pro počítač/mobil, obsahovat jazykové mutace, měření konverzí z reklamních systémů, přepočty měn a ideálně i napojení na platební bránu, aby mohl klient rovnou platit. Také by měly být ,,blbuvzdorné‘, zkuste si udělat vzorovou rezervaci a jestli Vám celý proces nepřijde snadný, tak hledejte dál..


CHANNEL MANAGER

Tohle je nutnost a člověk by řekl, že i naprostý standard, ale i dnes řada hotelových systémů v ČR nemá napojení na prodejní kanály.. (Booking, Expedia atd.)


POKROČILÝ REVENUE MANAGEMENT

Toto je už vyšší dívčí, kterou umí jen pár hotelových systémů.. Chcete posílat různou kapacitu a různé ceny pro prodejní kanály versus Vaše vlastní stránky a další revenue management libůstky, tak hledejte dobře, tohle umí jen malé procento hotelových systémů. Na druhou stranu si troufnu říct, že 90% hotelů takové věci nevyužívá. Zamyslete se, co opravdu budete používat.


DALŠÍ FUNKCE

V bodech výše jsem popsal životně nutné věci, ale je i řada dalších nástrojů, které systémy nabízí a třeba budou přesně tím, co konkrétně potřebujete právě Vy…. automatizace prodeje doprovodných služeb, mailingy, vyhodnocování spokojenosti hostů,…atd.


KTERÉ HOTELOVÉ SYSTÉMY V ČR MÁM RÁD JÁ?

Nebylo by fér říkat konkrétní jména, ale v podstatě se ty moje oblíbené shodují s těmi, které v hodnocení vyšly dobře…takže ještě jednou díky moc Vám, kteří jste sdíleli své zkušenosti.


 

6 replies
 1. Libor Daněk
  Libor Daněk says:

  Dobrý den, proč jste vlastně do srovnání nezařadil Mews? Děláte dobrou práci, Váš blog je příkladný. Děkuji předem za odpověď. Libor

  Odpovědět
  • Jan Halíř
   Jan Halíř says:

   Dobrý den, díky, super dotaz. Z respondentů ho bohužel nikdo nepoužíval, proto se tam nedostal, ale také bych byl moc zvědavý na výsledek!

   Odpovědět
   • Petra Strnad
    Petra Strnad says:

    Mews byl č. 1 v mém vlastním výběrovém řízení, bohužel se ve finále ukázalo, že není až tak vhodný pro malé zařízení (5 pokojů). Být ale větším hotelem, určitě do toho jdeme.
    Jinak díky za super přehled!

    Odpovědět
    • Karolína
     Karolína says:

     Zdravím paní Strnad, mohu se zeptat jaký systém se Vám nakonec osvědčil jako nejlepší pro těch zmíněných 5 pokojů? Budu pronajímat 9 apartmánů + 6 pokojů, což taky není bůhvíjaký objem.
     Díky za radu
     Karolína

     Odpovědět
  • Jan Halíř
   Jan Halíř says:

   Dobrý den,
   Zkuste si porovnat např.Previo, Mevris a zkuste co Vám sedí více. 🙂 Případně i další varianty, myslím, že hodnocení je dobrým vodítkem co poptat.
   Díky
   Honza

   Odpovědět

Přidejte vlastní komentář

Chcete se zapojit do diskuse?
Podělte se o svůj názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *