Jak propagovat restauraci a jiné gastroprovozy

Nebojte, nebudu Vám dnes mluvit do nastavení procesů kuchyně, jídelních lístků a podobně. Já totiž spálím i čaj a do žádných komplikovanějších věcí se bez manželky nepouštím.

Co Vám ale v tomto článku nabídnu, je pohled markeťáka a pár praktických tipů jak propagujeme gastro provozy v hotelech, kterým se staráme o marketing.

Budu hned od začátku předpokládat, že máte šikovné kuchaře, milé servírky, jídelní lístek, kde zlatým hřebem není kuřecí plátek s broskví… To je zkrátka základ a bez toho je lepší se do gastronomie vůbec nepouštět..


TROCHU ZAMYŠLENÍ NEŽ SE DO TOHO PUSTÍME

Cílová skupina

Kdo je Vaše cílová skupina? Ne, opravdu to není kdokoliv, kdo má hlad je zrovna v radiusu 5 minut od Vaší restaurace.

Tohle je strašně důležité a spousta provozovatelů na definování cílové skupiny zapomíná. Schválně si zajděte do několika restaurací a kaváren a všimněte si, že lidé, kteří se v nich schází, jsou si nějakým způsobem podobní – spadají do podobné příjmové nebo věkové skupiny.

Kam tím mířím? Musíte vědět, komu prodáváte, abyste mohli udělat dobrou propagaci. Tedy jiné texty a inzeráty budete používat při propagaci pivnice a jinak budete komunikovat luxusní restauraci.


Co propagovat?

Před tím, než se do propagace pustíte, je nutné si připravit, co že to vlastně chcete komunikovat. Potřebujete nějakou návnadu, na kterou potenciální hosty chytnete.

Nově otevřená restaurace

Skvěle, pokud jste nově otevřeli, je to jasná informace, kterou můžete komunikovat.

Nenechte si ujít naše jahodové menu, jen tento měsíc!

Časově limitované nabídky sezonních menu fungují a je to další příležitost, kterou můžeme ven komunikovat.

Speciální nabídka

Ať je to tzv. happy hours – kdy nabídnete například kávu 1+1 zdarma, nebo skvělá nabídka poledních menu. Na některé sorty klientů tyto nabídky fungují velmi dobře.

Kvalita

Pokud nabízíte ty nejlepší burgery nebo nejšťavnatější steaky v okolí, nebojte se pochválit a ukázat je všem kolem.

Jste něčím zvláštní?

Máte jedinečný panoramatický výhled, nejširší nabídku rumů, nebo třeba skvělé dětské hřiště? Šup s touhle informací ven!


 JAK NA TO

Webové stránky – zvažte samostatný web pro restauraci

Pokud to myslíte s Vaší hotelovou restaurací vážně a chcete do ní nalákat více lidí, doporučuji zvážit samostatnou webovou stránku. Proč? Spousta lidí se hotelových restaurací z nějakého důvodu bojí a myslí si, že jsou drahé, nebo že je do nich vstup povolen jen hotelovým hostům. No a hlavně, mnohem snáze se Vám bude cílit marketing na doménu www.restauracexyz.cz než na doménu www.hotelxyz.cz/restaurace

Budete budovat dvě samostatné značky a cílení na lokální hosty bude snažší.

Fotografie

Jídlo to jsou emoce a krásné stránky se skvělými fotografiemi to je prostě naprostý základ. Potenciální klient, který u Vás ještě nebyl, neví, že děláte ty nejlepší steaky v okolí, tak mu to koukejte nejen napsat, ale hlavně ukázat.

Texty

U restaurace si můžete dovolit být struční, spíše zahrajte na emotivní stránku klienta. Vypíchněte ty nejlákavější položky. Vychvalte kuchaře… Svět prodeje je jedno velké divadlo, tak se nebojte pochválit, skromnost je sice prima vlastnost, ale ne ve chvíli, kdy potřebujete dostat hosty do restaurace.

Jazykové mutace

My mutace webu nemáme, máme jen češtinu, k nám totiž cizinci nechodí. Jo, tak tohle už jsem párkrát slyšel. A co když k Vám nechodí proto, že Vás nenajdou, nebo že dojdou na Vaše stránky a ničemu nerozumí?

Pokud jste v lokalitě, která má turistický potenciál nebo mezinárodní firmy, pak určitě na jazykové mutace nezapomeňte a pochlubte se, že máte pro hosty připravené i menu v angličtině/ němčině atd., ocení to.


Rozjeďte to lokálně

Šeptanda

Spokojený klient, který o svém nadšení řekne dalším lidem je nejlepší reklama!

Troufnu si říci, že v restauraci platí to samé, co v hotelu – ujistěte se, že byl host spokojen, a pokud ne, udělejte cokoliv, abyste mu zlepšili náladu: dezert nebo káva zdarma, omluva…

Pokud problém na místě vyřešíte, máte klienta, který Vám pravděpodobně dá další šanci, pokud ne, máte člověka, který řadě přátel řekne, jak nespokojený u Vás byl.

Letáky

Jo, jo, je to strašně staromódní cesta, to ano… Ale na druhou stranu stále funguje a pokud jí zacílíte správně, může udělat pomyslný šum v okolí.

Vykašlete se na dlouhý výčet všeho co nabízíte. Naopak, jen v několika slovech řekněte o čem Váš podnik je a použijte kvalitní fotky – hlavně ne z fotobanky, ale opravdu nafocené u Vás.

Distribujte je tam, kde žije Vaše cílová skupina, tedy pokud jste michelinská restaurace, pak nebude příliš efektivní cílit na paneláková sídliště.

Voucher na „něco zdarma“

Lidi mají rádi, když dostávají dárky, Vy ne? Co takhle do letáku rovnou zakomponovat voucher na kávu k dezertu zdarma.

Tím nechci říci, že se máte podbízet, ale komunikujte, že jste tady noví
a chcete, aby Vás potenciální hosté vyzkoušeli a v každém případě omezte platnost voucheru termínem a distribuci dělejte po částech.

Samozřejmě pokud jste luxusní restaurace, tak tento druh promo akcí nedělejte a spíše tlačte na zdůraznění kvality.

PPC kampaně

Buďte tam, kde Vás lidé hledají, PPC kampaně jsou levný a efektivní způsob propagace. Když potenciální host hledá restauraci v Brně, no tak zkrátka do Googlu napíše „restaurace v Brně“ a Váš web mu tady může za pár kaček za kliknutí vyskočit.

Schválně se podívejte se na tento obrázek a koukněte, jaká slova a kolik lidí měsíčně na dotaz „restaurace v Brně“ hledá – a toto jsou jen údaje v češtině na Seznamu!


 Navíc se dají zacílit jen lokálně, tedy můžete své inzeráty zobrazovat jen lidem, kteří jsou zrovna opravdu v Brně.

No a Vaše reklama může vypadat na Googlu a Seznamu třeba takhle.


Facebook

Facebook je pro zkušeného marketéra něco jako ostřelovačská puška, skvěle se s ním míří!

Můžete zde například cílit reklamu pouze na lidi, kteří bydlí v okruhu několika kilometrů kolem Vaší restaurace nebo podle věku, pohlaví, koníčků atd.atd.

Detailní návod jsem již dával na blog do tohoto článku. 

Gastro a jiné portály

Máte zrovna sezonu chřestu nebo třeba zabíjačku? A co to pořádně vykřičet do světa?

Skvěle na tohle fungují portály, na které lidí chodí hledat inspiraci na víkendy a výlety a některé z nich Vám dovolí prezentovat se na nich zdarma nebo za pár korun. Zkuste třeba kudyznudy.cz, citybee.cz, atlasceska.cz, kdykde.cz…

Recenzní a jiné gastro portály

Existuje celá řada dalších míst, kde stojí za to své zařízení propagovat, stačí do vyhledavače napsat klíčová slova jako např. restaurace + název Vaší lokality.

Už tady stejně jste

Zkuste si do Googlu zadat název Vaší restaurace a k tomu slovo recenze/ reference/ zkušenosti… Pravděpodobně už jste na řadě portálů i s komentáři od klientů, aniž byste o tom věděli. U většiny z nich stojí za to, směřovat sem ideálně spokojené klienty a také si pořádně vyplnit svůj profil – fotky, texty atd.

Portálů s recenzemi je spousta, mrkněte se, které jsou pro vás relevantní – Tripadvisor, Yelp, Zomato…


Shrnutí

Hlavní je nesedět a pouze si nestěžovat, že Vaše restaurace není plná. Pusťte se do toho, zkoušejte různé kampaně a testujte, co Vám funguje nejlépe.

Nenechejte se odradit tím, že efekt není okamžitý, lidé nemusí zareagovat hned na první kampaň, tak koukejte vydržet.

Přeji hodně úspěchů.

0 replies

Přidejte vlastní komentář

Chcete se zapojit do diskuse?
Podělte se o svůj názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *