Jak přežít virové šílenství
Tak jo, dlouho jsem odolával a nechtěl jsem na téma koronaviru psát, ale přijde mi důležité shrnout, jak se na aktuální situaci připravit.
Nejsem z těch, co mají v kumbále tuny mouky, ani nenosím roušku, ale situace hoteliéry není úplně nejjednodušší.
Velká část turistů odkládá cestování, firmy zavádí zákaz konání firemních akcí a často i výjezdů, takže to bohužel v příštích týdnech nebude lepší.
Osobně věřím a doufám, že se vše do 2-3 měsíců srovná a lidé začnou opět více cestovat.
Ale je možné a bohužel i pravděpodobné, že se ekonomika o něco zpomalí i ve střednědobém horizontu. Tak není od věci se preventivně připravit.
ZAMĚSTNANCI
Mluvte otevřeně se zaměstnanci o této situaci a zkuste provést následující úpravy, pokud je to alespoň trochu možné:
- snížení úvazků na nejbližší měsíce
- využití dovolených
- kombinování pracovních pozic na dočasnou dobu u personálu, který chcete udržet
- ukončení pracovních poměrů s těmi, které jste drželi jen ,,kvůli nouzi o personál‘‘.
- omezte neziskové provozy, případně zvažte i jejich dočasné uzavření.
Dobrý personál si držte zuby nehty a snažte se je vtáhnout do dění, ať ví, že si jich vážíte a musíte společně tuhle dobu přečkat.
FINANCE
Nečekejte, co bude a raději se připravte na možnou situaci už nyní. Jak jsem psal, věřím, že se vše záhy začně vracet do normálu, ale Vy ty nejbližší měsíce musíte zvládnout.
- splatnosti faktur – plaťte ve splatnosti, ale vždy až na poslední chvíli, zkuste si s dodavateli domluvit dočasné prodloužení splatnosti
- striktní vymáhání pohledávek – buďte nekompromisní při vymáhání plateb za faktury, zejména u cestovních kanceláří chtějte peníze včas. Je pravděpodobné, že některé subjekty situaci nevydrží, tak ať nemáte Černého Petra v ruce Vy.
- udělejte si kalkulaci propadu a případně si včas zajistěte cashflow – bankovní úvěr atd, pokud je to nutné. S klesající bonitou dostanete od banky méně peněz a za horších podmínek.
INVESTICE
Tady existují v podstatě dva pohledy:
1) Pokud už jste dlouho zvažovali, že budete malovat, rekonstruovat a jste na to finančně dostatečně připravení, tak do toho, máte ideální čas.
2) Zvažte odložení investic kvůli omezenému přísunu peněz. V příštích měsících je pravděpodobný částečný útlum ekonomiky a tak se vám budou lépe vyjednávat ceny a podmínky.
RESTAURACE
Pokud máte v hotelu restauraci, zvažte možnosti prodeje přes rozvozy. Ve větších městech fungují služby typu Dámejídlo, Wolt a další, takže nemusíte sami nic rozvážet. V menších městech bych zvážil nabídku těchto služeb pro firmy v okolí apod.
MARKETING – nepřilévejte do ohně
V komunikaci na svých webech a sociálních sítích netlačte v žádném případě vlnu toho negativního
šílenství, ale naopak se snažte tlačit své silné stránky.
Pokud jste například hotel na horách, zdůrazňujte to, že jste v přírodě, na čistém vzduchu apod. U Vás je prostě dobře a klid.
STORNOPODMÍNKY
Zvažte dočasné zmírnění stornopodmínek na příští měsíce, spousta lidí se bude bát rezervovat a ty hotely, které budou nejvíce benevolentní v rámci storen, budou pro klienty atraktivnější.
A co Vy, co si o celé situaci myslíte a jak cítíte propady tržeb? Připojte se do konverzace na mém Facebooku
A nebojte se, všechno se brzy uklidní a vrátíme se zpět do starých kolejí!
Díky
Honza Halíř
Moc díky za tento i ostatní vaše články. Jsou opravdu užitečné a tento obzvlášt. Příchází v době, kdy všichni jen stornovávají a myslím si, že ted všichni potřebujeme držet pospolu a nevzdat to.
Díky za článek a připojuji se k doporučení nic nepodcenit. Já osobně jsem kontaktoval banku kvůli odkladu splátek úvěru (banky s tím počítají a připravují zrychlené vyřízení) Přemýšlím také o snížení záloh na energie.
Hodně zdaru všem!