Jak přežít virové šílenství

Tak jo, dlouho jsem odolával a nechtěl jsem na téma koronaviru psát, ale přijde mi důležité shrnout, jak se na aktuální situaci připravit.

 

Nejsem  z těch, co mají v kumbále tuny mouky, ani nenosím roušku, ale situace hoteliéry není úplně nejjednodušší.

Velká část turistů odkládá cestování, firmy zavádí zákaz konání firemních akcí a často i výjezdů, takže to bohužel v příštích týdnech nebude lepší.

 

Osobně věřím a doufám, že se vše do 2-3 měsíců srovná a lidé začnou opět více cestovat.

Ale je možné a bohužel i pravděpodobné, že se ekonomika o něco zpomalí i ve střednědobém horizontu. Tak není od věci se preventivně připravit.

 


ZAMĚSTNANCI

Mluvte otevřeně se zaměstnanci o této situaci a zkuste provést následující úpravy, pokud je to alespoň trochu možné:

 • snížení úvazků na nejbližší měsíce
 • využití dovolených
 • kombinování pracovních pozic na dočasnou dobu u personálu, který chcete udržet
 • ukončení pracovních poměrů s těmi, které jste drželi jen ,,kvůli nouzi o personál‘‘.
 • omezte neziskové provozy, případně zvažte i jejich dočasné uzavření.

Dobrý personál si držte zuby nehty a snažte se je vtáhnout do dění, ať ví, že si jich vážíte a musíte společně tuhle dobu přečkat.

 


FINANCE

Nečekejte, co bude a raději se připravte na možnou situaci už nyní. Jak jsem psal, věřím, že se vše záhy začně vracet do normálu, ale Vy ty nejbližší měsíce musíte zvládnout.

 

 • splatnosti faktur – plaťte ve splatnosti, ale vždy až na poslední chvíli, zkuste si s dodavateli domluvit dočasné prodloužení splatnosti
 • striktní vymáhání pohledávek – buďte nekompromisní při vymáhání plateb za faktury, zejména u cestovních kanceláří chtějte peníze včas. Je pravděpodobné, že některé subjekty situaci nevydrží, tak ať nemáte Černého Petra v ruce Vy.
 • udělejte si kalkulaci propadu a případně si včas zajistěte cashflow – bankovní úvěr atd, pokud je to nutné. S klesající bonitou dostanete od banky méně peněz a za horších podmínek.

INVESTICE

Tady existují v podstatě dva pohledy:

1) Pokud už jste dlouho zvažovali, že budete malovat, rekonstruovat a jste na to finančně dostatečně připravení, tak do toho, máte ideální čas.

2) Zvažte odložení investic kvůli omezenému přísunu peněz. V příštích měsících je pravděpodobný částečný útlum ekonomiky a tak se vám budou lépe vyjednávat ceny a podmínky.

 


RESTAURACE

Pokud máte v hotelu restauraci, zvažte možnosti prodeje přes rozvozy. Ve větších městech fungují služby typu Dámejídlo, Wolt a další, takže nemusíte sami nic rozvážet. V menších městech bych zvážil nabídku těchto služeb pro firmy v okolí apod.

 


MARKETING – nepřilévejte do ohně

V komunikaci na svých webech a sociálních sítích netlačte v žádném případě vlnu toho negativního

šílenství, ale naopak se snažte tlačit své silné stránky.

 

Pokud jste například hotel na horách, zdůrazňujte to, že jste v přírodě, na čistém vzduchu apod. U Vás je prostě dobře a klid.


 

STORNOPODMÍNKY

Zvažte dočasné zmírnění stornopodmínek na příští měsíce, spousta lidí se bude bát rezervovat a ty hotely, které budou nejvíce benevolentní v rámci storen, budou pro klienty atraktivnější.


 

 A co Vy, co si o celé situaci myslíte a jak cítíte propady tržeb? Připojte se do konverzace na mém Facebooku

 

A nebojte se, všechno se brzy uklidní a vrátíme se zpět do starých kolejí!

 

Díky

 

Honza Halíř

 

2 replies
 1. Jana Vlčková
  Jana Vlčková says:

  Moc díky za tento i ostatní vaše články. Jsou opravdu užitečné a tento obzvlášt. Příchází v době, kdy všichni jen stornovávají a myslím si, že ted všichni potřebujeme držet pospolu a nevzdat to.

  Odpovědět
 2. Václav Rech
  Václav Rech says:

  Díky za článek a připojuji se k doporučení nic nepodcenit. Já osobně jsem kontaktoval banku kvůli odkladu splátek úvěru (banky s tím počítají a připravují zrychlené vyřízení) Přemýšlím také o snížení záloh na energie.
  Hodně zdaru všem!

  Odpovědět

Přidejte vlastní komentář

Chcete se zapojit do diskuse?
Podělte se o svůj názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *